9. ročník Odpadového Oskara

arnika
9. ročník soutěže - Javornice obsadila 1. místo ve své kategorii !!

Odpadový Oskar je soutěž, jejímž cílem je popularizace obcí, které produkují méně než 150 kg směsných komunálních odpadů na jednoho obyvatele a rok. V 9. ročníku budou hodnoceny data za rok 2022. Podmínku produkce do 150 kg jsme pro soutěž stanovili, protože této hodnoty již dnes dosahuje řada zemí. Podrobnosti naleznete na našich stránkách Odpady v číslech.

Obce jsou hodnoceny v těchto kategoriích:

V první skupině bude pořadí obcí stanoveno na základě absolutní hodnoty prokázané produkce směsného komunálního odpadu, přičemž bude vzata v úvahu i velikost obce (obce do 1000 obyvatel, obce od 1001 do 5000 obyvatel, obce nad 5001 obyvatel). Toto hodnocení proběhne i na úrovni krajů (pokud budou k dispozici potřebná data).

Ve druhé skupině budou na celorepublikové úrovni hodnoceny příklady dobré praxe. Obce s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kg/ob/rok, které mají vysokou úroveň recyklace a dobře motivují a komunikují s veřejností či jinak mohou být příkladem pro ostatní. Oceněny mohou být i zajímavé nápady.

oskar9 odpady
Proč soutěž pořádáme

Česká republika v současnosti produkuje výrazně více zbytkových komunálních odpadů oproti průměru EU (asi o 70 kg/ob/rok). V důsledku toho více odpadu skládkujeme. Přestože vykazujeme vysokou úroveň třídění obalů, celkovou úroveň recyklace máme nižší (pod průměrem EU).

Specifikem ČR je, že správa v oblasti odpadů byla přenesena na obce (jinde jsou to větší celky). Po obcích proto i nová legislativa požaduje, aby v letech 2025, 2030 a 2035 dosáhli určité míry třídění. V roce 2025 mají obce povinnost vytřídit 60 % komunálních odpadů (v roce 2020 to bylo cca 40 %). Aby tohoto cíle bylo dosaženo, je třeba změnit nastavení systému nakládání s odpady v cca 80 % obcí.

Produkci směsného odpadu lze snížit. Dokazují to výsledky mnoha obcí i rozbory popelnic. Lidé v malých obcích jsou schopni produkovat i méně než 50 kg směsného odpadu na 1 obyvatele a rok. Ve větších městech (nad 5000 obyvatel) se nejlepší výsledky pohybují kolem 100 kg. Úspěšné obce také dnes vytřídí více než 50 % svých odpadů k dalšímu využití - viz příklady dobré praxe.

Návody, jak snižovat celkovou produkci odpadů a produkci směsného odpadu v obcích a městech, lze nalézt v našich publikacích (volně ke stažení). Příklady obcí, které již dnes vytřídí 60 % komunálních odpadu v této publikace (volně ke stažení).

Výsledky 9. ročníku soutěže

Download this file (ČR_Odpadový_Oskar_2023.pdf)Arnika vyhlásila Odpadového Oskara 2023[Vyhláčení soutěže]677 kB
Download this file (Javornice.jpg)Diplom[Diplom - 1. místo v kategorii]376 kB
Download this file (Khk_Odpadovy_Oskar_2023.pdf)Odpadový Oskar 2023: Kdo nejlépe třídí odpad v Královéhradeckém kraji?[Výsledky]582 kB