Odhalení pamětního kamene ke 150. výročí osídlení Podolí

desmVe dnech od 1. srpna do 4. srpna jsem s manželkou navštívil Žitomirskou a Vinnickou oblast na Ukrajině.
V rámci podepsaného memoranda o spolupráci mezi obcemi Samhorodok a obcí Javornice jsem přijal pozvání od starosty Samhorodku Serhije Lanovyka k účasti na slavnostním odhalení pamětního kamene ke 150. výročí osídlení Podolí krajany, mezi nimiž byl v roce 1874 i javornický občan František Štěpánek s rodinou.
Naše cesta začala 1. srpna návštěvou Žitomiru a setkání s krajany ze spolku Volyňských Čechů. Mezi nimi jsme se potkali i s ženami a jejich dětmi, kteří v roce 2022 byli ubytováni v Javornici po napadnutí Ukrajiny Ruskou federací.
Všechny velmi rádi vzpomínají na naši obec a na milé přijetí a velkou pomoc od našich občanů. V pátek 2. srpna jsme s prof. Ludmilou Čižhevskou brzy ráno přejeli do obce Mikolajivka.
Na trase jsme se připojili k delegaci z Velvyslanectví České republiky v Kyjevě a společně pod dohledem policie jsme dorazili do obce, kterou právě před 150 lety osídlili krajané z oblasti pod Orlickými horami. Společně s velvyslancem České republiky na Ukrajině panem Radkem Pechem a jeho druhým náměstkem panem Janem Chudobou jsme byli přivítáni předsedkyní spolku Holenderských Čechů paní Larysou Lanovyk, starostou Samhorodku Serhijem Lanovykem, starostou obce Mikolajivka a ředitelkou zdejší školy.
Na úvod nám zazpívali děti z pěveckého souboru Studánka několik českých písniček a následovala prohlídka školy a školky.
Poté jsme se odebrali na zdejší hřbitov, kde jsme položili první z věnců u hrobu padlého vojáka z Mikolajivky, který padl při obraně Ukrajiny v loňském roce a alespoň stiskem ruky vyjádřili podporu jeho rodině.
Následně jsme položili věnce, které vyrobila paní Milena Sýkorová z Betléma a patří ji za to velké poděkování, také u pomníků padlých Čechů a Ukrajinců z Mikolajivky a obránců Mikolajivky ve druhé světové válce.
Pak jsme se přesunuli ke slavnostnímu odhalení pamětního kamene ke 150. výročí osídlení Podolí, což je území zahrnující několik oblastí a jehož centrem je město Vinnice. Samotného aktu odhalení se ujali přímí potomci rodů Hrdinů, Balšánkových, Raků, Lankhamrů, Vacků či Luxů. Po krátkých proslovech jsme se ve spolupráci s panem velvyslancem a starostou Samhorodku ujali výsadby stromu, který jsme při této příležitosti do Mikolajivky přivezli z Javornice na památku naší návštěvy při této slavnostní události. V místním kulturním zařízení jsme zhlédli prezentaci k osídlení zdejší oblasti našimi krajany, kterou připravil pan Alexandr Stepanek, pravnuk Františka Štěpánka, který jako dvouletý odjel z Javornice s rodiči do Mikolajivky.
Po kulturním vystoupení několika generací folklorního souboru Studánka následoval pozdní slavnostní oběd v místní škole, kde zdejší ženy připravili typická ukrajinská jídla. V podvečer jsme se rozloučili s panem velvyslancem a jeho doprovodem a popřáli jim šťastnou cestu do Kyjeva. My jsme se se starostou Samhorodku vydali do Vinnice, kde jsme měli zajištěné ubytování v hotelu.
V noci nás dvakrát probudil poplach a donutil nás vyhledat hotelový kryt. Naštěstí na rozdíl od Žitomiru zde nebyly slyšet výbuchy, a tak jsme se mohli v klidu probudit do sobotního rána a užít si Vinnici.
Průvodcem nám byl starosta Serhij Lanovyk a předsedkyně spolku Holenderských Čechů paní Larysa Lanovyk. Navštívili jsme mimo jiné i muzeum N.I. Pirogova a místo jeho posledního odpočinku. Po společném pozdním obědě jsme se rozloučili a začali se chystat na ranní nedělní odjezd domů.
Po celou dobu našeho pobytu jsme se setkávali s obrovskou srdečností lidí, se kterými jsme mohli hovořit. Samozřejmě jsme vnímali současnou situaci, která na Ukrajině panuje. Na hranicích mezi jednotlivými oblastmi, na vjezdech do oblastních hlavních měst a na důležitých mostech byli vojenské hlídky v provizorních opevněních z pytlů písku a zátarasů. Ve městech jsou na náměstích fotografie padlých obránců své země a za každého z nich vlaje na pietních místech ukrajinská vlaječka. Hřbitovy přestávají stačit, a tak se budují nové. Každé ráno v devět hodin se rozeznějí zvony a na minutu ustane veškerý pohyb.
Nezbývá než věřit, že i v této zemi bude zase brzy klid a mír.
Dvě věci, které si zaslouží každý národ na světě.

v Javornici 9.8.2024                                                 Bc. Vlastimil Zachoval, starosta Javornice